poniedziałek, 30 września 2013

Pażdziernik miesiącem walki z rakiem piersi

Już jutro 1 października czyli bardzo ważny miesiąc walki z rakiem piersi. Dla tego postanowiłam ten post opublikować już dziś
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem i statystycznie dosięga co 20 kobietę. Rocznie w Polsce wykrywa się ponad 12 000 przypadków zachorowań. Wczesna diagnostyka i odpowiednie leczenie gwarantują całkowite wyleczenie. Niestety mimo trwającej profilaktyki wciąż niewiele pacjentek poddaje się regularnym badaniom.


Kluczem do wczesnej profilaktyki są nowoczesne technologie. Od niedawna stosowana jest w Polsce pozytonowa tomografia emisyjna (PET –CT) czyli badanie radiologiczne, dzięki któremu można precyzyjnie zlokalizować zmienione chorobowo obszary ciała. Jego wysokość jest skuteczna w ponad 88%. Badanie wykonuje się ją w 7 placówkach w Polsce między innymi Centrum Onkologii w Gliwicach. Czas oczekiwania na badanie wynosi od 1-2 miesięcy, wyniki przekazywane są telefonicznie. Natomiast wszystkie kobiety po 40 roku życia powinny wykonywać badanie mammograficzne natomiast dla wszystkich kobiet absolutnym minimum jest badanie ultrasonograficzne (USG) przynajmniej co dwa lata. Badania również można wykonać samemu w domu, w bardzo prosty sposób. Jednak traktując to jedynie jako dodatkową metodę kontrolną.


Październik jako Miesiąc Świadomości Raka Piersi zainicjował w 1985 roku brytyjsko – szwedzki koncern farmaceutyczny Astra Zeneca Plc produkujący między innymi tarmoxifen lek przeciwko rakowi piersi . 3 lata temu Europa Donna Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi ustanowiła 15 października. 4 października zaś placówki onkologiczne organizują Światowy Dzień Onkologii. Oficjalnie symbolem stała się różowa wstążka rozpoznawalna na całym świecie.


Znane firmy produkujące lakiery także przyłączają się do kampanii walki z rakiem piersi.

 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję Ci za każdy komentarz umieszczony na moim blogu. Sprawia mi ogromna frajdę i motywuje do dalszych postów ;]